Vyznejte se ve vůních a parfémech jako opravdový profesionál. Připravili jsme pro vás podrobnou studii, ve které najdete nejčastější otázky na téma parfémy a vůně, jaký je např. rozdíl mezi parfémem, toaletní vodou nebo kolínskou, jak si vybrat pro sebe tu správnou vůni a další odpovědi na otázky, které si bezesporu klade každý. Nechybí ani rodokmeny parfémů, podrobný přehled a rozbor vůní a jaké bývá nejčastější složení parfémů.

Nejčastější otázky na téma parfémy a vůně

Připravili jsme pro vás odpovědi na nejčastější otázky, se kterými se setkáváme při prodeji parfémů a vůní. Doufáme, že i vy zde najdete odpověď na otázku, která vás zajímá.

Jaký je rozdíl mezi parfémem, toaletní vodou a kolínskou vodou?

 • Parfém – parfém ve svém složení obsahuje 15 až 30% kompozice extraktu v koncentrovaném lihu.
 • Parfémovaná voda – parfémovaná voda, obvykle označovaná jako Eau de parfum obsahuje ve svém složení 8 až 15% kompozice extraktu v 85-ti až 90-ti procentním lihu.
 • Toaletní voda – toaletní voda, obvykle označovaná jako Eau de toilette obsahuje ve svém složení 5 až 8% kompozice extraktu v  80-ti procentním lihu.
 • Kolínská voda – kolínská voda, obvykle označovaná jako Eau de cologne obsahuje ve svém složení 3 až 5% kompozice extraktu ve zředěném 70-ti procentním lihu.

Jak si pro sebe vybrat ten správný parfém?

Spolehněte se na svůj nos a vkus. Velice těžko se vybírá podle vzorku, který je aplikován před několika dny nebo týdny do krytky spreje, nebo na vatový tampón. To, co ucítíte, rozhodně není vůně parfému, ale zvětralá vůně neodpovídající originálu po nanesení na vaši pokožku. Vyzkoušejte naše testery nebo vzorky vůní, kterých pro vás máme na Parfémy-Eva.cz připraveno opravdu nepřeberné množství od každé značky parfémů.

Je pravda, že stejný parfém na různých lidech různě voní?

Samozřejmě. Co člověk to originál, to platí i o vůni člověka samotného, která je pro každého z nás specifická. Proto i konkrétní výsledek aplikace parfému na každém z nás – tedy vůně, které ucítí naše okolí, závisí na specifických vlastnostech naší pokožky, na tom, jak se stravujeme, jaké máme životní návyky. Proto vám může parfém u jednoho člověka způsobit téměř vzrušení a u někoho jiného se budete divit, „co si to na sebe nastříkal…“.

Je možné, že se změní vůně parfému, pokud někdo sní třeba ostře kořeněné jídlo?

V žádném případě se nemění vůně parfému. Ke změně dochází u pokožky, která v případech jako je konzumace ostrého jídla, nebo u některých lidí třeba i ryby, mění svou vůni díky metabolické přeměně požité potraviny. Vůně pokožky je součástí vůně, kterou působí parfém navenek. Proto změna vůně pokožky je důvodem toho, proč v kombinaci s vůní parfému vyznívá celkový dojem odlišně od vůně parfému samotného.

Má parfém vliv na náladu člověka?

Ano, jistě. Vůně přímo ovlivňuje psychickou pohodu člověka. Příjemná vůně parfému může pozitivně ovlivnit naši náladu. Oproti tomu pronikavá či velice intenzivní vůně může člověka spíše zneklidnit a v ojedinělých případech i způsobit určité potíže. Jde však i otázku našeho sebevědomí, které je posíleno, pokud víme, že pěkně voníme a že se naše vůně okolí líbí, nebo dokonce vyvolává v lidech okolo nás zájem o nás samotné.

Existují erotizující parfémy?

Ve své podstatě ne, alespoň co se týče bezprostředních afrodiziakálních účinků. Nicméně obecně platí, že vaše příjemná vůně může přilákat zájem a způsobit vzrušující pocity u lidí ve vašem okolí. Platí také, že čím je vůně více ovocná či svěžejší, tím se tyto tzv. dráždivé účinky zmenšují.

Jsou nějaká pravidla, podle kterých se má parfém používat?

Ano, jsou taková nepsaná pravidla, která se doporučuje dodržovat. Váš parfém by neměl být na obtíž vašemu okolí. I při používání parfémů platí zásada, že méně je více. Během dne se doporučuje používat spíš kolínské vody nebo lehčí toaletní voda. Parfém samotný by měl být použit spíše jen při výjimečných a slavnostních příležitostech. I roční období může vodítkem pro to, jaký použít parfém. Pro letní dny a teplejší období je vhodnější použít spíše svěží květinové, případně citrusové vůně a jejich varianty. Oproti tomu pro chladné zimní dny se hodí spíše těžší balzamické a orientální či dřevité typy vůní. Jedná se však o doporučení, nikoliv dogmatická pravidla. Výběr vůně každého člověka se řídí jeho osobním vkusem a způsobem života.

Proč se nemá současně používat více různých vůní?

Je to jako kdybyste si zároveň osolili a osladili polévku. Každému z nás je jasné, že z toho vznikne nepoživatelná tekutina. Stejně je to i s parfémy a jejich vůněmi. Každý parfém má svoji typickou vůni, která vznikla harmonickým sladěním různých přísad. Kombinace více vůní různých parfémů způsobí, že tato harmonie jednotlivých parfémů bude narušena a naše okolí a koneckonců i my samotní budeme cítit něco, co v nás bude vyvolávat opak toho, co by parfém vyvolávat měl, tedy spíše ty nepříjemné pocity.

Poraďte mi, kde a jak se má parfém nejlépe “nosit”?

Parfémy se obvykle aplikují na pokožku, mohou se však nanášet na oblečení či na vlasy. Co se týče pokožky, doporučují se místa s největším prokrvením a teplotou pokožky. Takovými místy jsou například oblasti za ušima, na krku, dále v loketních a kolenních důlcích a u žen např. i mezi prsy. Ženy si rovněž občas mohou navonět čerstvě umyté vlasy, na kterých vůně parfémů také velice dobře a dlouho drží. Z oblečení nejdéle vydrží parfém na bavlně, kůži a přírodních materiálech obecně. Oproti tomu hedvábí a bílé či obecně světlé součástí oblečení se pro aplikaci parfémů nedoporučují.

Jak dlouho je parfém použitelný a jak se pozná, že není již zcela v pořádku?

Parfému se obvykle nejlépe „daří“ a vydrží nejdéle při teplotách do 20°C a pokud není vystaven účinku denního světla. V těchto případech vydrží půl roku, ale i déle. Pokud jsme však originální flakon ještě neotevřeli, pak vydrží i déle, než rok.
To, že je parfém již starý, se obvykle pozná podle toho, že mění barvu, tedy tmavne. Dále se u parfémů, které se stávají nepoužitelnými, objevuje kolem uzávěru pryskyřicový prstenec (usazenina). O tom, že doba použitelnosti parfému vypršela, vypovídá také kyselá a pryskyřičná vůně parfému.

Rodokmeny parfémů

Aktuální způsob třídění rozeznává následující skupiny vůní: (třídící systém vypracovaný skupinou Haarmann – Reimer). Parfémy dělíme na 6 hlavních skupin, které mají své, některé větší, některé menší počet, podskupiny. Hlavními skupinami jsou následující vůně parfémů: květnové vůně, orientální vůně, cypřišové vůně, fougerové vůně, citrusové vůně a levandulové vůně. V následující tabulce jsou tyto hlavní skupiny vůní rozděleny dále do podskupin. Věříme, že toto rozdělení vůní parfémů vám pomůže k výběru toho správného parfému ať už pro vás, nebo pro vaše blízké.

 

Květinová
(převážně dámská)
květinově zelená (např. Chanel No.19)
květinově ovocná (např. Givenchy Amarige)
květinově svěží (např. Dior – Diorella, Diorissimo)
květinově květinová – fantazie (N.Ricci L´Air du Temps, Anais)
květinově aldehydická (např. Chanel No.5)
květinově sladká (např. Dior – Poison)
Orientální
(dámská i pánská)
orientální sladká – ambrová (např. Dior – Dune)
orientální kořenitá (kořeněná) (YSL – Opium)
Chyprová (cypřišová)
(dámská i pánská)
chyprově ovocná (např. Joop Femme)
chyprově květinově animální (např. Dior – Miss Dior)
chyprově květinová (např. Paloma Picasso)
chyprově svěží (např. Halston)
chyprově zelená (např. Dior – Fahrenheit)
chyprově dřevitá
chyprově juchtová (kůže)
chyprově tabáková
chyprově jehličnatá (např. Guy Laroche – Drakkar Noir)
Fougerová ( čti:fužér)
(převážně pánská)
fougerově svěží (např. Davidoff Cool Water – pánsk.)
fougerově květinová (např. Paco Rabanne Pour Homme)
fougerově dřevitá (např. Kouros)
fougerově sladká – ambrová (např. Brut)
Citrusová
(převážně pánská)
citrusově květinová (např. Dior – Eau Sauvage)
citrusově fantazijní (např. Armani pour Homme)
citrusově zelená (např. Guy Laroche – Drakkar)
Levandulová
(převážně pánská)
levandulově svěží (např. Yardley, Avon, Shiseido)
levandulově kořeněná (např. Halston 101)
X – mošusové mošusově vonící látky mohou být univerzálně použity ve všech kategoriích

Květinová vůně

 • Květinově zelená – obsahuje většinou prvky vůně jako iris (kosatec), galbanum (pryskyřice získavaná z některých íranských a afrických mrkvovitých rostlin). Svěží (emancipovaná) vůně.
 • Květinově ovocná – obsahuje většinou prvky vůně jako ananas, broskev, meruňka, cassis (černý rybíz), jablko. Utěchto vůní bývá velmi výrazná ovocná složka.
 • Květinově svěží – obsahuje většinou prvky vůně jakokonvalinka, narcis, hyacint, pomerančové květy. Může být přidán i bergamot, jasmím, nebo i vůně čerstvých zelených trav. Vůně jarních květů.
 • Květinově květinová – fantazie – obsahuje většinou prvky vůně jako růže, jasmín, ylang-ylang, narcis, tuberóza, iris, karafiát. Něžné romantické vůně, které obsahují obsahují většinou četné silice z květů. Nejrůznějšími kombinacemi vznikají tzv.vůně bílých květů. Vůně těchto květů je teplá až narkotická. (např. Cacharel Anais Anais).
 • Květinově aldehydická – květinové prvky jsou zde kombinovány zejména se skupinou alifatických aldehydů. Aldehyd (ze slov alkohol a dehydrogenatum) je bezbarvá organická sloučenina, která vzniká oxidací nebo dehydrogenizací alkoholu. Tyto parfémy jsou elegantní a typicky ženské. Nejslavnější je Chanel No.5.
 • Květinově sladká – těžké intenzivní kreace vůní složené z nejtěžších květinových vůní.

Orientální vůně

 • Orientální sladká – ambrová – obsahují většinou prvky jako květinové, balzamicko-animální, citrusové, vanilková ambra. Mnohdy doplněna o zelené a kořeněné vůně, ke kterým se ještě přidávají sladké ambrové komponenty. Pro pánskou variantu se přimíchává ambra, medové aroma a vanilkový základ.
 • Orientální kořenitá (kořeněná) – obsahuje většinou prvky jako muškát, hřebíček, skořice, karafiát, ambra, cedr, santal. Také se přidává jasmín, ylang-ylang, a některé saliciláty.

Chyprová (Cypřišová) vůně

 • Chyprově ovocná – typická těžká vůně ovoce, jejíž hlavní složkou je broskev.
 • Chyprově květinově animální – tato komponenta je oblíbená u mužů i žen. Animální složky jí přidávají na ženskosti, natrpklá vůně kůže je zase mužná.
 • Chyprově květinová – obsahuje většinou prvky gardénie (např.Paloma Picasso), růže. Míchá se také s pačuli.
 • Chyprově svěží – obsahuje čisté cypřišové kompozice. Lehká, efektní vůně.
 • Chyprově zelená – nejlehčí, svěží odnož cypřišových vůní. Používají se prvky vonící trávově nebo listově zeleně, a také prvky dřevo-mech, jehličí, svěží listí. Např. Dior – Fahrenheit.
 • Chyprově dřevitá – obsahuje většinou prvky: – santalové dřevo, pačuli, andropogon, vetyver, cedr.
 • Chyprově juchtová (kůže) a chyprově tabáková – často jsou kombinovány s prvky kořenitými a bylinnými.
 • Chyprově jehličnatá – vonné látky získávané ze dřeva a výtažky z jehličí.

Fougerová vůně

 • Fougerově svěží – převažuje levandulová složka. Obohacuje se kořeněnými aromaty, pikantními bylinami, a svěží vůní dřeva.
 • Fougerově květinová – květinovou vůni dodává pomerančový květ, brambořík, konvalinka, neroli.
 • Fougerově dřevitá – zejména moderní syntetické látky vonící po ambře a vzácných dřevech.
 • Fougerově sladká – ambrová – charakter této kompozice tvoří sladká vůně spolu s ambrou. Také se přidávají kumarinové prvky.

Citrusová vůně

 • Citrusově květinová – obsahuje jemné bylinné prvky. Používá se i jako unisex vůně.
 • Citrusově fantazijní – obsahuje komponenty z citrusových silic a moderní syntetické látky. Zahrnuje různé druhy kolínských vod.
 • Citrusově zelená – k základní citrusové vůni se přidávají ovocné a zelené prvky.

Levandulová vůně

 • Levandulově svěží – neobsahuje další komponenty. K její výrobě se používá čistá levandulová vůně. Jsou to spíše osvěžující vody.
 • Levandulově kořeněná – kořeněná varianta s vůní jehličí. Zvlášť pikantní svěžest.

Složení parfémů

Parfém (extrakt) – obsahuje 15 až 30 % vonné parfémové kompozice v koncentrovaném lihu (alkoholu).

Parfémová voda (Eau de Parfum, EdP) – obsahuje 8 až 15 % vonné parfémové kompozice v cca 85-90% lihu.

Toaletní voda (Eau de Toilette, EdT) – obsahuje 4 až 8 % vonné parfémové kompozice v cca 80% lihu.

Kolínská voda (Eau de Cologne, EdC) – obsahuje 3 až 5 % vonné parfémové kompozice v cca 70% lihu.